Kasuár Přilbový

26. října 2006 v 13:45 |  Zvířátka v Austrálii
Kasuárové jsou obrovští nelétaví ptáci se třemi prsty, dlouhým krkem, dlouhými silnými končetinami a výrazně nápadnou "helmou" na hlavě. Jsou to pozoruhodní běžci, kteří žijí pouze na ostrově Nová Guinea a na několika okolních ostrovech a v několika částech Queenslandu v Austrálii.
Všechny tři druhy jsou suchozemské, největší z nich je kasuár přilbový. Měří přibližně 170cm a dosahuje hmotnosti až 58kg. Kasuár jednolaločný je o něco menší, měří kolem 120cm a třetí druh kasuár Benettův má v průměru kolem 105cm.
Dokážou běžet rychlostí až 50km/h a vyskočí z místa až do výšky 1,5m. Jsou obdivuhodnými soupeři pro všechny útočníky. Především proto, že jsou tak velcí, ale také proto, že vnitřní prst na obou jejich nohách je vybaven velmi ostrým drápem dlouhým až 10cm.
Přilba, která jim vyrůstá na hlavě, dosahuje plné velikosti až v dospělosti a tak je možné usuzovat, že funguje jako určitý symbol společenského postavení. Kromě toho samozřejmě představuje ochranu hlavy, když se zvíře prodírá hustým pichlavým porostem. Není součástí lebky, není tvořena kostí, ale skládá se z tuhé elastické, pěnovité látky. Peří je velmi drsné a podobné štětinám. vědci se domnívají, že je to také určité přizpůsobení prostředí.
Živí se většinou plody a ovocem, požírají také houby a drobné obratlovce.
Jsou to starostliví otcové. Po námluvách, jestliže je samička ochotna se pářit, zůstává pár několik týdnů spolu. Během této doby samice naklade 3-5 vajíček do hnízda, které postavil samec. Po snesení vajíček samice odejde, aby vyhledala dalšího partnera. Samec sedí na vajíčkách 49-56 dní, po vylíhnutí se o mladé stará. Mladí kasuárové jsou schopni chodit a shánět si potravu již několik hodin po vylíhnutí, ale samec s nimi zůstává devět měsíců, pomáhá jim sbírat potravu a varuje je před útočníky. Samice se během období rozmnožování páří s několika samci, během jednoho období snese dvě až tři snůšky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.