Raketa zasáhla nefunkční špionážní satelit

23. února 2008 v 22:26 | vesmir.info |  novinky z vesmíru
Raketa odpálená z lodi vojenského námořnictva v severním Pacifiku poblíž Havaje zasáhla ve výšce 247 kilometrů nad zemským povrchem americký nefunkční špionážní satelit, který mířil k Zemi. Cílem náročné operace byl zneškodnit "mrtvý" satelit, zejména pak jeho palivovou nádrž obsahující velké množství toxického hydrazinu. Zásah se podařil na první pokus, potvrzení o úspěšnosti likvidace palivové nádrže satelitu bude k dipozici během 24 hodin. Podle ministerstva obrany je ještě příliš brzy na to, aby se dalo s jistotou říci, že byla palivová nádrž satelitu zničena. Vysoký vojenský zdroj ale uvedl, že z prvních známek se dá usuzovat, že bylo tohoto hlavního cíle dosaženo.
"Jsou tu dobré náznaky, že palivová nádrž byla zasažena, protože tam byla exploze," řekl tento zdroj, který chtěl zachovat anonymitu. Raketa podle něj zasáhla satelit zhruba tři minuty po vypálení.
Raketa SM-3 byla odpálena z válečné lodi USS Lake Erie dnes zhruba v 04:27 SEČ (středa 22:26 místního času).
Síť pozemních, vzdušných, námořních a vesmírných senzorů potvrzuje, že americká armáda zasáhla nefunkční satelit Národní agentury pro letecký průzkum, který se nacházel na své konečné oběžné dráze před vstupem do zemské atmosféry.
Vzhledem k poměrně nízké výšce, v níž byl satelit zasažen, začnou jeho úlomky vstupovat do zemské atmosféry okamžitě. Téměř všechny kousky by měli schořet během 24 až 48 hodin.

Cílem sestřelení satelitu bylo zabránění jeho dopadu na Zemi a především zničení jeho palivové nádrže, která obsahuje velké množství nespotřebovaného paliva pro manévrovací trysky, toxický hydrazin. V případě dopadu trosek satelitu na zemský povrch se odborníci obávali zamoření velkých oblastí jedovatým plynem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.