Tento týden zatmění Měsíce

19. února 2008 v 19:47 | vesmir.info |  novinky z vesmíru
Hlavní událostí na noční obloze bude tento týden úplné zatmění Měsíce. Pozorovat bude možné nad ránem planety Merkur, Venuši a Jupiter, během celé noci Saturn a téměř celou noc Mars. Částečné zatmění začíná ve čtvrtek 21. února ve 2:43. Celý bude Měsíc v zemském stínu od 4:00 do 4:51 a úplně z něj vystoupí v 6:09. Měsíc tento týden prochází souhvězdími Blíženců, Raka, Lva a Panny. V noci z 20. na 21. února bude poblíž planety Saturn a stálice Regulus, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Lva.

Na ranní obloze je nízko nad jihovýchodem v souhvězdí Střelce Jupiter. Vlevo od něj září velmi nízko nad obzorem výrazná Venuše. V její blízkosti se bude koncem týdne pohybovat Merkur. Obě planety jsou v souhvězdí Kozoroha. Mars je pozorovatelný v souhvězdí Býka většinu noci kromě rána. Saturn v souhvězdí Lva po celou noc. V neděli 24. února se bude Saturn nacházet na opačné straně Země než Slunce, nastávají proto ideální podmínky pro jeho pozorování.

Ve vzdáleném vesmíru lze pozorovat z dvojhvězd například Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu M 45 - Plejády (Kuřátka) je možné vyhledat v souhvězdí Býka. Ozdobou únorové oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Konkuruje jí galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.