Astronauti vně ISS řeší problém s robotem

15. března 2008 v 18:06 | vesmir.info |  novinky z vesmíru
Američtí astronauti Richard Linnehan a Garrett Reisman zahájili dnes časně ráno SEČ podle plánu svou první vycházku do volného prostoru z ISS, podstatnou část programu však věnují nečekanému problému. Ukázalo se totiž, že dvouramennému kanadskému robotu Dextre nefunguje napájení. Astronauti pokračují zatím v skládání jednotlivých dílů robota z palety, kterou ve čtvrtek vyložila mechanická ruka z nákladního prostoru raketoplánu Endeavour. Mezitím se na Zemi odborníci snaží odhalit příčinu závady. První úkol při nynější vycházce do volného prostoru, zbavit skladovací komoru japonské laboratoře Kibo převozního obalu, splnili oba astronauti bez problémů. Pak se začali věnovat montáži kanadského robota Dextre. Zatím závada v napájení nepřekáží ve složení obou 3,3 metru dlouhých ramen a jejich namontování na 1,5 tuny vážící tělo robota. Energii ale bude Dextre poměrně brzy potřebovat k prohřátí všech kabelových spojek, vedení a veškeré elektroniky, protože pokud by zařízení zůstalo bez proudu více dní, vesmírný mráz by mohl elektroniku robota poškodit.

Odborníci však zatím zůstávají v klidu a věří, že problém se podaří vyřešit. "Ještě nám nehoří koudel, máme pár dní a věříme, že na řešení přijdeme během několika hodin," řekl LeRoy Cain, šéf řídícího týmu letu.

Kanadští odborníci mají podezření, že problém by mohl být v časovém spínači robota, a uvažují, jak jej na dálku vyřešit. Zatím je podle NASA předčasné uvažovat, nakolik problém ovlivní i program příštího z pěti plánovaných výstupů astronautů do volného prostoru. V nejhorším ale bude možné součásti robota přesunout dovnitř ISS, kde je nebude ohrožovat vesmírný mráz, a tam mohou počkat na opravu, případně na přivezení náhradní součástky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.